V nové 'megainscenaci' Strašnického divadla se objeví známí herci z dalších divadel

26. října 2007 v 17:53 |  Články o představeních po derniéře

Poslední novinkou na repertoáru Strašnického divadla v této sezoně bude hra Davida Drábka Kosmická snídaně aneb Nebřenský. Inscenaci připravuje Divadlo Company.cz, divadelní společnost, která budovu Strašnického divadla už druhým rokem provozuje. Na jevišti divadla Prahy 10 se sejdou známí herci z několika dalších pražských divadel. Objeví se Milan Kačmarčík ze Švandova divadla, Eva Režnarová z Vinohrad, Jiří Racek z Fidlovačky. Dále v Kosmické snídani hrají kmenoví herci divadla Ljuba Krbová a Kryštof Nohýnek, současný Nikola z brněnského Provázku Jan Zadražil a Petra Doležalová.

V kontextu ostatního činoherního repertoáru Strašnického divadla bude Kosmická snídaně naprostou "megainscenací", tohoto slova užívá režisérka a ředitelka divadla Eva Bergerová. Ve hře se objeví dvacet postav. "U nás je hraje šest, respektive sedm herců - alternují Ljuba Krbová a Eva Režnarová. Dosud jsme se soustředili na víceméně komorní žánry, takže Kosmická snídaně by měla být skutečnou změnou," komentuje vznikající inscenaci Eva Bergerová.
Kosmická snídaně je ve srovnání s ostatními produkcemi Divadla Company.cz určena skutečně širokému publiku. Pobavit by se měli především mladší, půjde ale o zábavu určenou všem generacím. "Zásadní přednost textu vidím v tom, že je extrémně vtipný a zároveň velmi inteligentní a zdaleka nejde v něm jenom o to, aby se člověk zasmál. David Drábek si dokáže klást zcela závažné otázky velmi nadlehčeným způsobem," říká režisérka.
Fén jako vysavač a skener
Inscenace je hravá a stejně jako Drábkův text hledá za běžnými slovy a běžnými věcmi nové významy. Objeví se v ní mnoho rekvizit, které se ale nikdy nepoužívají pro ten účel, za jakým byly vyrobeny. Klávesnice klavíru poslouží jako řídící panel kosmické lodi, fén jako vysavač a skener a vyřazený kancelářský registr jako tisková mluvčí. Ozdobou inscenace je originální lunochod. "Stál nás 1000Kč a koupili jsme ho v bazaru na Libeňském mostě," popisuje režisérka. V Kosmické snídani se neobjeví typické jevištní vybavení. "Pracujeme s prostorem. Diváci se nedočkají kulis, veškerý jevištní prostor je definován použitím světla a různých světelných zdrojů. Ostatně budeme přece ve vesmíru!" podotýká režisérka.
Kosmický let sebevrahů
Hlavním postavami děje jsou Nebřenský, mladý muž, který po smrti své přítelkyně upadne do depresí, a anděl strážný, který se rozhodne, že pro "klienta" bude lepší, když jeho život na zemi skončí. "Trochu to vzdáleně připomíná logiku islámských teroristů, kteří se podobně rozhodnou někoho poslat do nebe a dotyčných se zapomenou zeptat, co si o tom myslí," říká režisérka. Anděl se rozhodne jednat svévolně, ale ačkoli má moc zasáhnout do lidského osudu, není přece jen všemocným pánem vesmíru a nakonec se z toho, že se rozhodl jednat na vlastní pěst proti daným pravidlům, musí zodpovídat před svým "šéfem".
Žánrový mix
Samotný divadelní text brzy oslaví desetileté výročí od svého vzniku (1997), zatím byl proveden pouze jednou, ve vlastní autorově režii.
"Hledali jsme současnou, pokud možno českou divadelní hru. Ovšem výběr není zas tak velký," popsala východiska výběru nového repertoárového kusu dramaturgyně divadla Kateřina Karasová. Strašnické divadlo původně chtělo inscenovat Drábkovy populární Akvabely. "V příští sezoně se ale Akvabely objeví na jiné pražské scéně, takže jsme nakonec sáhli po jednom z méně známých autorových textů," dodává dramaturgyně.
Podle Evy Bergerové se změna volby vyplatila. "Zkouší se nám velice dobře. Kosmická snídaně je text, ve kterém se střídá spousta různých žánrů, takže každá scéna je trochu jiná. Snažíme se ale, abychom neupadli do extrémů, buď do zbytečného psychologizování nebo do grotesky."
Premiéra proběhne ve zrekonstruovaném sále
Předpremiéry Kosmické snídaně se budou konat v červnu, samotnou slavnostní premiéru si divadlo nechává až na září. Přes prázdniny totiž proběhne dílčí rekonstrukce divadla, přesněji sálu a hereckého zázemí. "Herecké šatny jsou v hrozném stavu, jejich rekonstrukce nám skutečně pomůže. V sále počítáme se zarovnáním jeviště a se zvýšením hlediště, aby diváci v zadních řadách lépe viděli," dodává Eva Bergerová.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jaké představení se vám nejvíc líbí?

Údolí včel 6.2% (31)
Zlomatka 10.1% (51)
Balada pro banditu 38.9% (196)
Ve stanici nelze 4.2% (21)
Na hlavu! 6.3% (32)
Láska je láska 3.8% (19)
Excalibur 13.3% (67)
Dáma s kaméliemi 3.8% (19)
Malované na skle 6% (30)
Kosmická snídaně 1% (5)
Golem 2.8% (14)
Dávníkové (přidáno červen 2008) 3.8% (19)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.