Balada pro banditu

26. října 2007 v 17:15 | J.P. Kříž, 14.12.2005 |  Balada pro banditu
Po třiceti letech od premiéry "karpatského westernu" na motivy románu Ivana Olbrachta o posledním zbojníkovi Nikolu Šuhajovi BALADA PRO BANDITU režiséra Zdeňka Pospíšila se k ní nový umělecký šéf sedmatřicetileté experimentální scény Vladimír Morávek vrátil. Nestala se ale pietou, nýbrž tvarem hodným myšlení jednoho z nejkontroverznějších současných režisérů a jeho resuscitované "husí kompanie".
Rok 1975 byl v Brně rokem slavných představení: Tálské MALÁ ALENKA, Polívkova PEZZA VERSUS ČORBA, Scherhauferův ČERVENÝ SMÍCH a Pospíšilovy OPERACE BRNO a BALADA… O tři desetiletí později získává Husa znovu lesk. Tetralogií STO ROKŮ KOBRY, dramatizacemi čtyř největších Dostojevského románů, a znovu BALADOU! Nahradit na scéně Nikolu-Donutila, Eržiku-Bittovou nebo Mageriho-Polívku?! Troufalé! A přesto. Jan Zadražil v titulní roli je dnešním nervním, nehrdinským šohajem. Eva Vrbková, jeho Eržika, ví, jak je krásná a vyzývavá. A co předvádí Gabriela Vermelho s kvintonem (viola s pěti strunami), to je jedním slovem strhující! Morávek ji zapojil do hereckých a pohybových akcí. Pro mne je jednoznačným adeptem na titul Talent roku.
Z celku vynikají vedle Vermelho (vědma Eva) Gabriela Pyšná (Mara), se zkušenostmi ze SONETŮ TEMNÉ LÁSKY Dočolomanského Farmy v jeskyni, a také Ivana Hloužková (Čarodějnice). Ale i další… Nová BALADA PRO BANDITU je strhujícím příběhem vyprávěným výsostnými morávkovskými prostředky. Brno si na ně teprve zvyká, v Hradci Králové o nich vědí víc. Do Husy ale patří.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jaké představení se vám nejvíc líbí?

Údolí včel 6.2% (31)
Zlomatka 10.1% (51)
Balada pro banditu 38.9% (196)
Ve stanici nelze 4.2% (21)
Na hlavu! 6.3% (32)
Láska je láska 3.8% (19)
Excalibur 13.3% (67)
Dáma s kaméliemi 3.8% (19)
Malované na skle 6% (30)
Kosmická snídaně 1% (5)
Golem 2.8% (14)
Dávníkové (přidáno červen 2008) 3.8% (19)

Komentáře

1 El El | 7. srpna 2009 v 15:53 | Reagovat

Honza umí TAK dupat! :) žádnej jinej bandita z Balady se mu nevyrovná!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.