Jan Zadražil - Kudy vede cesta jeho divadelním a filmovým světem

10. září 2007 v 18:42 | Dagmar Trefílková |  Rozhovory
JAN ZADRAŽIL - rozhovor. Aktuálně v angažmá Strašnického divadla ve hře Údolí včel.
Ach, to léto roku 2007. Je tak hysterické a nestálé. Hraje si na neznámé páté roční období. Jistá pravidla ještě ale platí. Nastaly divadelní prázdniny a my jsme se za vás a pro vás ptali herce Jana Zadražila.
Jan Zadražil vystudoval Státní konzervatoř v Praze a má status herce na volné noze. Mezi jeho divadelní role patří např. Nikola Šuhaj - slavná hra Balada pro Banditu v Brně na Provázku, obskurní Vortinger - muzikál Excalibur, syn Diego - Zlomatka v Divadle v Řeznické, Tramp a Koloťuk ve VESELÝCH SKOCÍCH V Celetné a mnoho dalších.
V televizi jsme ho mohli vidět v pohádce Drátařík aneb hruška moudrosti, v kriminálce Nepodepsaný knoflík (ČT) a aktuálně ve Velmi křehkých vztazích (Prima).
Jan Zadražil má ženu, dcery a postarší fenečku Epinu .
- Pod jakým impulzem se váš život stal hereckým uměním??
Na takový impulz stále čekám.. Přiznám se, že s obavou. Za prvé proto, že si ho představuju jako zářící blesk co mně třískne do hlavy a bude to bolet. Ale hlavně bych si přál, aby se můj život nikdy nestal hereckým uměním. A za to, že mne někteří lidé považují za herce, může jedná stará tvrz na Orlíku.
- Je známo všeobecně platné pravidlo. Herec, již zasažený filmovou slávou, touží dobít i divadelní prkna. Bohužel, mnohdy bez úspěchu. Vy osobně jste klasický příklad té opačné cesty. Věnujete se především divadlu a čekáte, že film přijde za vámi. Někdy se to i podaří. Když už se tak stane, jaké hloubkové selekci podrobujete akcept nabídnuté herecké role??
Z hlediska globálního aspektu bazírování na platformě humánního kompromisu je zcela nereálné, abych byl schopen jednoduše odpovědět na takto položenou otázku.
- Jaké je s odstupem času vaše srovnání pražské a mimopražské scény (Kladno, České Budějovice)??
Vetšina pražských scén na které mne pustili neměla točnu. Naproti tomu Kladno má dvě. V Českých Budějovicích mají točnu sice jen jednu, ale bohatě jim to vynahrazují otáčející se diváci, kteří každý večer po celé léto radostně rotují na točně v Českém Krumlově. V Českých Budějovicích by chtěl žít každý…
- Divadlo Company.cz uvede v září 2007 na prknech Strašnického divadla středověký příběh z krajiny včel a německých rytířů. Román Vladimíra Körnera Údolí včel je titul, který zatím žádné divadlo nezařadilo do svého repertoáru. V nesmiřitelném boji proti sobě budou stát askeze a přirozená touha po svobodném životě. Přijal jste jednu z hlavních rolí. Jaký tedy bude váš Ondřej z Vlkova??
Nesmiřitelně se snažící chápat nepochopitelné, toužící vrátit se do míst kde byl porozen. Nezkušeně překotný, zahlcený sám sebou a zároveň připraven obejmout celý svět. Černobílo černý živý člověk. Chtěl bych, aby to byl živý člověk.
- Dramatizace a režie tohoto slavného románu je plánovaným projektem umělecké šéfky Strašnického divadla paní Evy Bergerové. Když uvážím, že i velmi známé divadlo velmi zvažuje zařadit do svého programu pro diváka náročnější hru, je realizace režisérky Evy Bergerové v dnešní komercí zasažené době velmi sympatickým a odvážným počinem. Také to tak vnímáte?? … Cože? … Co? Jo, ano. Vnímám…
- Údolí včel ve Strašnickém divadle současně představuje atraktivní propojení tradiční činohry a pohybového divadla. I když máte kondici, jak moc přijatá role prověřila vaše fyzické schopnosti??
Fajn… Odhalila jste mne. Přiznávám tedy přede všemi, že beru kondice. V pondělí od 15:30 do 16:15 základy společenských věd, a ve středu mezi pátou a šestou ranní tužím tělo v Tyršově Domě v Dolních Počernicích… Jen proto jsem se dokázal zúčastnit atraktivního propojení tradiční činohry a pohybového divadla. S hliníkovým mečem.
- Ve filmovém zpracování v režii Františka Vláčila již jednou ožil tento drsný příběh z druhé poloviny 13. století v postavách Jana Kačera (fanatický Armin), Petra Čepka (Ondřej), Věry Galatíkové (Lenora). Měl jste možnost vidět, jaký byl Čepkův Ondřěj??
Měl, mám pocit ještě v předškolním věku. Nepamatuju si tudíž zhola nic. Snad jenom bílou barvu v krajině. Až během zkoušení mne kolegové upozornili, že ty bílé závěje u polského pobřeží jsou ve skutečnost pískové duny.
- Ta křehká ironie (mimochodem pořád je váš favorit Terry Pratchett??), lehký cynický životní přístup, nadhled a odlehčený smysl pro romantiku se potkává s věčnou touhou žen ovládnout senzitivního, příjemně rozhodného a vybíravého gentlemana. Mezi "bílým" Strnadem a mladým Ondřejem z Vlkova je propast. Jste profesionál, jistě, ale pocítil jste rozdílnost těch dvou aktuálních rolí??
Každý kdo čte knížky Terryho Pratchetta a je "profesionál" ví, že jeho postavy se často ocitají před, nad i na dnech propastí. Přesto neztrácejí chuť pokračovat dál. Chuť zjistit, jak tohle všechno dopadne. Myslím, že to mají Strnad s Ondřejem naopak společné. To mne na nich baví.
- Letní otázka závěrem: Stíháte kapelu Moje řeč?? Dá se vás v blízké době vidět a slyšet hrát naživo??
Moje řeč je undergroundová kapela. Vidět a slyšet hrát ji naživo je možné jen vyjímečně a jen když znáte někoho, kdo zná nás všechny. Pak je to jako sen. Ale pozor, i sny se mohou splnit. Pro začátek stačí snít.
Pane Zadražile, děkuji za rozhovor a přeji, ať se daří:-) Za Kultura-MGZN-Plazoo - Dagmar Trefílková 31.7.2007
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Kde jste Honzu viděli poprvé? :-)))

V televizi 49.1% (104)
V divadle 29.2% (62)
V kapele Moje řeč 11.8% (25)
Úplně jinde 9.9% (21)

Komentáře

1 Pilát Dušan Pilát Dušan | E-mail | 19. prosince 2007 v 11:58 | Reagovat

Na honzu si pamatuju ještě s Kladna kdy jsem pracoval v divadle jako kulisák a musím říct že je to skvělej člověk a rád bych si dovolil pozvat na naše představení Utrp.knížete ster.v činoher.klubu ve Smečkách,které se koná 20.1.2008 tuším od 20hod. prosím vyřidte mu to a pozdrvujte ho děkuji Dušan Pilát

2 bbbb bbbb | 29. srpna 2008 v 22:50 | Reagovat

jE SUPER A NEJLEPŠÍ

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.