Namlouvání a oťukávání - Týdeník Televize

5. července 2007 v 21:05 | Michaela Hrušková |  Rozhovory

Jan Zadražil: Namlouvání a oťukávání

Fanoušci seriálu Velmi křehké vztahy milují jeho jemnou ironii, lehký cynismus a smysl pro humor - doktor Strnad je prostě tak trochu jiný doktor. Tak ho napsali scenáristky Bártů.
Herec Jan Zadražil mu ale vdechl tu skutečnou chlapskou duši...
Jen těžko Jana Zadražila ještě před dvěma roky napadlo, že by mohl hrát v nekonečném televizním seriálu. Věnoval se podle svého názoru mnoha zajímavějším aktivitám - mimo herectví také například pečení pizzy v nuselské pizzerii.
Když se od několika přátel dozvěděl, že se chystají nové postavy do seriálu Velmi křehké vztahy, přijal i on nabídku na setkání s produkcí. Na konkurz sice šel, ale přesvědčen, že podmínky, které má, budou nepřijatelné.
Nakonec se potkal nejen se scenáristkami Jitkou a Kateřinou Bártů, ale i režisérem Vladimírem Drhou. Hledali novou zajímavou tvář pro jednoho z doktorů. "Se Strnadem jsme se namlouvali dost dlouho, jak už to mezi muži bývá. A stále se ještě oťukáváme a čekáme, kam až je ochoten ten druhý zajít. Sám za sebe můžu říct, že netuším, kde a kdy to skončí. Tím je mi Strnad možná až trochu sympatický," říká Jan Zadražil.
To, že vstoupil do tzv. nekonečného seriálu, ho zatím neděsí, stojí na zemi a ví, že jak rychle všechno začalo, může i skončit. "Nekonečnost je dost relativní pojem, u seriálu obzvlášť. Skončí logicky ve chvíli, kdy přestane vydělávat peníze," dodává prostě.
Život s Kopřivěnkou
Rychlý běh natáčení Honzovi rozhodně nevadí a se svou seriálovou postavou si docela užívá. Občas se prý dokonce těší před kameru, kam přichází z divadelního světa. "Svoji postavu se snažím ovlivnit pravidelným cvičením především s Veselými skoky v Divadle v Celetné," říká s lehkostí.
A jak se mu opravdu žije v prostředí, kde vznikají Velmi křehké vztahy: "V seriálu se mi "žije" celkem dobře - dostávám pravidelnou teplou stravu, v rekvizitárně mají výbornou kávu a fasuju žvýkačky zadarmo..."
Ironie není Honzovi vzdálená ani ve chvíli, kdy není doktorem Strnadem. Konečně na place se potkává s kolegy, které zná i mimo televizní svět. Sandra Pogodová, s níž tvoří veselou dvojici, je prý jako sestřička Stáňa Kopřivová neuvěřitelné zjevení, které dokáže změnit v okamžení všechno. Konečně taková je prý Sandra i ve skutečnosti. Tak ji Honza zná a o to víc ho potěšilo, že si v seriálu spolu zahrají.
"Soužití s Kopřivěnkou snad není třeba komentovat, to každý vidí, že je nám spolu fajn. Kolega Kratochvíl je též fajn, jen někdy na zabití - jako ostatně každý nerozhodný člověk. Oproti němu Viktor Limr je velmi rozhodný člověk, například když basuje kolegům v kapele Chichotaj. Viděl jsem to na vlastí oči při společných koncertech s Mojí řečí."
Herectví z Orlíku
Honza Zadražil z hereckého rodu rozhodně nepochází - jeho dětství bylo spojené s tak odlišným oborem, jako je jaderná fyzika. Té se chtěl věnovat. Okouzlil ho svět štěpení jader a vesmíru, o kterém otec jemu a bratrovi často vyprávěl tak přitažlivě, že se mu to prostě líbilo.
"Co se týče hereckých výkonů v mé rodině, jsem přesvědčen, že každý z nás dokáže odvést profesionální výkon. Jako ostatně v každé rodině," shrnuje. Jednou se ale jeho klukovský sen vzdálil... a Honza v sobě objevil něco úplně nového: "Mně se na letním táboře u Orlíka v roce 1987 tolik lidí tak moc smálo, že jsem přišel na nejnesmyslnější nápad, že se tím budu živit. Dodnes mě fascinuje, kam až to došlo. Takže i kdyby to mělo zítra skončit, stejně by to byl zázrak... Proto mi zas až tak nevadí dělat i jinou práci než divadlo. Navíc mám velkou výhodu, protože mi nic jiného stejně nezbývá, mě baví dobré lidi potkávat kdekoli. Třeba za pecí v pizzerii nebo ve Strašnickém divadle v Company.cz, v Baladě pro banditu v Provázku, Zlomatce v Divadle v Řeznické… prostě kdekoli." Honza dobře ví, o čem mluví, protože jeho cesta herectvím, to je skutečný výčet divadelních štací. Mezi zajímavé činoherní role patří ale i skvělý výkon v muzikálu Excalibur!
Popularita bez příznaků
Honza v posledním roce zažívá to, čemu se říká popularita, ale rozhodně si z ní nic zásadního nedělá. Jeho nejdůležitějším světem je rodina - maželka a dvě dcery. (I ony prý pravidelně usedají k Velmi křehkým vztahům!)
"Nejbližší jsou mi mí blízcí. To je asi celkem jasné. A na moji popularitu zatím reagují bez těžších příznaků," říká herec, který má pořád ještě ke své profesi zvláštní vztah.
"Nerad se přiznávám k tomu, že jsem herec. Za prvé si tím vůbec nejsem jistý, a hlavně se bojím, že dostanu přes hubu.
Proto si vždy pečlivě promyslím, jestli je to opravdu správné rozhodnutí."

ŘEKLI O NĚM...
Režisér Vladimír Drha Když jsem ho poprvé viděl na konkurzu, uvědomil jsem si, že ho znám z jedné televizní detektivky, kde hrál s Oldou Vlachem policajta a už tenkrát pro mě byl zajímavý, neokoukaný a jiný.
Měl v sobě prosté herectví, což se mi vždycky strašně líbilo. Potom jsem ho dlouho neviděl, bohužel ani v divadle, které nestíhám. Byl jsem rád, že přišel na konkurz... Mám pocit, že Honza je neuvěřitelně bystrý člověk a má herecké střevo, o kterém ví, a má skvělý dar si neuvěřitelně rychle a za pochodu upravit dialog tak, že zní nejen vtipně, ale i živě a nepřipraveně..., což myslím v dobrém - prostě jeho slova nešustí papírem, ale tryskají přímo z něj. A má neuvěřitelné charisma, dokáže působit na lidi takovým zvláštním dojmem - i když byl zpočátku jen takový frajírek, diváci postupně zjišťují, že má dobré dno a je to duše čistá a nezkažená a přes všechny vnější projevy je to opravdu dobrý člověk. Navíc mám pocit, že on do své role dává cosi ze sebe - je to kluk, který se stará o rodinu, přemýšlí nad věcmi, které dělá, dovede si jich vážit a umí si z nich vzít to nejlepší. Navíc je i pro mě jako režiséra velmi inspirativní, pracuje se slovem i s postavou, kterou hraje. V mnohém se na místě shodneme. A navíc se báječně chová ke štábu i kolegům, což je, věřte, v takovém tempu a objemu práce, který děláme, hrozně důležité.
Pokud bych ho měl ve trojici nových mužů seriálu nějak zařadit, tak Viktor Limr (doktor Kratochvíl) je sympaťák a idol žen u žehlení, Daniel Bambas (právník Petr Černý) je hvězdou pro děvčátka a Honza Zadražil je pro všechny - má charisma, které působí na každého diváka.

INTERNETOVÁ DISKUSE... ANEB TÉMA STRNAD
Internetová diskuse o seriálu Velmi křehké vztahy na stránkách www.iprima.cz prozradí mnohé o diváckém vnímání jednotlivých postav. Co například soudí o MUDr. Ludvíku Strnadovi či co radí scenáristkám...
Jaruš (1946): ...a myslím si, že pokud bude seriál nadále pokračovat, tak cca za rok se dozvíme, že se Andula dala přece jen dohromady se Strnádkem...
3DOTS (1955): ...no pozor, Jaruš! Stále zde máme virtuální postavu Strnadova otce - sukničkáře. Kdybych na místě BB (zkratka pro dvojčata scenáristky Jitku a Kateřinu Bártů, pozn. red.) chtěla absurdnost umocnit na druhou, tak zaskočím diváka odhalením, že svůdcem Peškové a otcem Andy je Strnad starší. Mezitím by již Ludva dotlačil Anku do pelíšku pod příslibem vyzrazení jména otce (které však ve skutečnosti nezná, neb Pešková mu dala jenom indicii: "Byl to pěkný ptáček, jako jeho jméno"). Tím VKV nabudou rozměrů antické tragédie. Máme zde incest, dalších 22568 dílů (cca do roku 2020)...
FiFi (1970): ...jediný normální chlap je v seriálu (od smrti dr. Steinera) Petrův děda, a snad ještě "Strnádek"
Andy26 (1980): ...a Strnádka k Marcele, protože se potkají v nemocnici. Jen by se Strnádek mohl trošičku zklidnit.
Zlatuška (2001): ...já chci, aby už Andrea konečně někoho měla, Kratochvíl je skvělej. Mně se potvora Andrea líbí. Pro Ivanku třeba Strnádka...

VIZITKA
* Narozen: 5. listopadu 1975 v Řeži u Prahy
* Vystudoval: Pražskou hereckou konzervatoř
* Stav: ženatý otec dvou dcer
* Hrál na jevištích řady scén: Divadlo F. X. Šaldy v Liberci, Středočeské divadlo Kladno, Divadlo pod Palmovkou, Divadlo v Řeznické, Divadlo Na Fidlovačce, Divadlo Husa na provázku (Balada pro banditu), Ta Fantastika (Láska je láska a Excalibur), Divadlo v Celetné (se skupinou Veselé skoky vystupuje v představení Na hlavu! a Ve stanici nelze), a další
* Televizní role: Doktor Ludvík Strnad ve Velmi křehkých vztazích je jeho první seriálovou televizní rolí, před kterou si zahrál jen v kriminálce Nepodepsaný knoflík (ČT)

Michaela Hrušková
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.