MALOVANÉ NA SKLE (7.9.2000)

6. července 2007 v 18:33 |  Představení po derniéře
"Světová premiéra se uskutečnila r.1970 ve varšavském Polském divadle, odkud se hra Ernesta Brylla a Kateřiny Gärtnerové vydala na úspěšnou pouť po domácích i zahraničních scénách. (Jen ve Varšavě dosáhla téměř šesti set repríz.)
V československé premiéře ji uvedlo r.1972 Státní divadlo v Brně - pod názvem Zbojníci a žandáři. Jistý primát ovšem drží dodnes činohra Slovenského národního divadla v Bratislavě, kde se Malované na skle (v nastudování Karola Zachara) hraje už více než 25 let - přitom stále s Michalem Dočolomanským jako Jánošíkem. R.1977 ztělesnil tuto postavu v pražském Divadle ABC tehdy třicetiletý Viktor Preiss (v režii R. Mihuly a v choreografii P. Šmoka).
Na rozhraní 70. a 80. let se polský divadelní "bestseller" objevil na mnoha českých a moravských scénách. Nepříznivý osud postihl karlovarskou inscenaci v roce 1983: představení zakázala den před premiérou ideologická tajemnice OV KSČ. Proč? Nejspíš ze "solidarity" s Polskou sjednocenou dělnickou stranou, z níž právě v té době básník Ernest Bryll vystoupil.
Malované na skle bylo až dosud uváděno v překladu Mojmíry Janišové a s písňovými texty Vladimíra Čorta. Přebásnění Jaromíra Nohavici má v Divadle Na Fidlovačce svou premiéru - shodou okolností 30 let po vzniku literární předlohy. Nohavica nejenže kongeniálně přetlumočil dílo významného polského básníka. On zároveň s neobyčejným citem a důvtipem změnil legendárního Juraje Jánošíka (původem z Terchové) ve fiktivního valašského zbojníka Janíka (kdesi od Těšína)."
Honza - role: zbojník
  • režie: Juraj Deák
  • Divadlo Na Fidlovačce
Z recenze Lidových novin 9.4.2000 - "Erotický tanec se smrtí na scéně Fidlovačky":...Nejvýraznějším kladem inscenace je choreografie Martina Packa a Evy Velínské. S úlevou oznamujeme, že v Malovaném na skle se nehopsá přes umělý oheň, ani necifruje. Ačkoli v souboru není jediný tanečník, moderní a náročnou choreografii museli zvládnout všichni herci. Bez nadsázky srthující jsou především taneční výstupy čtveřice konzervatoristů, kteří představují zbojníky (Jiří Racek, Jan Zadražil, Matěj Kopecký a Lukáš Pečenka). Choreograf Pacek okomentoval jejich riskantní výkony lakonicky: "Kdybych musel tančit s nimi, zabil bych se při tom."...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jaké představení se vám nejvíc líbí?

Údolí včel 6.2% (31)
Zlomatka 10.1% (51)
Balada pro banditu 38.9% (196)
Ve stanici nelze 4.2% (21)
Na hlavu! 6.3% (32)
Láska je láska 3.8% (19)
Excalibur 13.3% (67)
Dáma s kaméliemi 3.8% (19)
Malované na skle 6% (30)
Kosmická snídaně 1% (5)
Golem 2.8% (14)
Dávníkové (přidáno červen 2008) 3.8% (19)

Komentáře

1 Maňa Maňa | Web | 6. července 2007 v 18:35 | Reagovat

daj mi prosím hlasík na m0n1ck4.blog.cz díky,pekný blog:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.