Klíčovou dírkou aneb Mládeži nepřístupno! (23.11.2000)

6. července 2007 v 16:54 |  Představení po derniéře
"Klíčovou dírkou"
"What the Buttler Shaw", jak zní původní titul poslední Ortonovy komedie, v doslovném převodu do češtiny vlastně znamená: Co viděl komorník. Za pozdně viktoriánské doby se tak nazývalo panoptikum, nabízející návštěvníkům erotickou podívanou, kterou by bylo možné považovat za svérázného předchůdce dnešní "peepshow". Pro české diváky, kteří ve své většině nejsou zevrubně obeznámeni s anglickými tradicemi včetně proslulých komorníků, je odvozený název Klíčovou dírkou srozumitelnější.
Joe Orton byl představitelem tzv. druhé vlny britského dramatu, ohraničené přibližně lety 1960-1968. (Patřili k ní mimo jiné David Storey, Edward Bond a Tom Stoppard.) Orton čerpal poučení od velkých předchůdců - mistrem prozaické satiry J. Swiftem počínaje a G. Feydeauem a O. Wildem konče. Nejbližší mu byl nepochybně "velký irský dandy" Oscar Wilde - a to nejen spřízněností životního údělu. (Také Wildovi se stalo jeho homosexuální soužití osudným.) Vrcholná díla obou dramatiků mají jeden společný rys: nedají se "zaškatulkovat". Otázku, kterou svého času položil Wildův životopisec na adresu jeho komedie Jak je důležité míti Filipa, lze aplikovat i na Ortonovu hru Klíčovou dírkou: "Je to fraška? Je to burleska? Je to salónní veselohra?
Je to společenská satira? S některými z těchto žánrů má jistě mnoho společného, ale jako celek se nedá přiřadit k žádnému z nich."
Ortonova hra z roku 1967 pobouřila před čtyřiceti lety londýnské obecenstvo. Dnes je nejhranější a nejúspěšnější hrou svého autora doma i ve světě. Mohlo by se zdát, že Ortonův pohled skrz "klíčovou dírku" podává velice skličující obraz o dnešním světě. Ale není tomu tak. Nelze přehlédnout či spíše přeslechnout jeden pozitivní fenomén - a tím je smích diváků! "
Honza - role: Nicholas Beckett
  • režie: Juraj Deák
  • Divadlo Na Fidlovačce
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.